Pavel Šalom střechy a izolace

Prezentační obrázek: rekonstruovaná střecha bytového domu

Rekonstruovaná střecha bytového domu z PVC fólie včetně zateplení dvěmi vrstvami polystyrenových desek

Zajímá mě:

Nabídka

Od svého založení v roce 1996 se firma soustřeďuje na hydroizolace z PVC fólií nebo asfaltových pásů. Nejčastěji se jedná o ploché střechy a izolace spodní stavby. Téměř okamžitě také došlo k rozšíření nabídky o zhotovování střech šikmých, a to z široké škály materiálů. Během let jsme dokončili stovky zakázek na různých stavbách a všechny dlouho získávané zkušenosti nám i teď pomáhají k výjimečně kvalitním výsledkům naší práce. Za dlouhé roky máme vyzkoušené materiály a postupy se kterými zkrátka nešlápnete vedle.

Nezáleží, jeslti chcete izolaci haly nebo opravit doma balkón, střechu kláštera nebo domku, vždy provedeme práci pečlivě. Pokud nemáte jasno, tak poradíme jaký materiál vybrat, jak nejlépe vyřešit detaily a jak dosáhnout toho, aby izolace nebo střecha co nejdéle vydržela. U všech konstrukcí zajistíme i související klempířské práce a předáme Vám tak funkční, vodotěsný celek. Provádíme samozřejmě i tepelné izolace, často žádané na střechy či terasy obytných budov a střechy výrobních hal.

Dále na stránce můžete najít podle typu konstrukce popis námi prováděných prací a používaných materiálů. Jakmile budete mít dotaz, neváhejte a zavolejte nám nebo napište e-mail!

Ploché střechy

Ilustrace: rekonstruovaná střecha prodejny v Klatovech. Použitý materiál: PVC fólie Fatrafol 810, položena přes původní asfaltové pásy. Kotveno do podkladu, bez zateplení.
Střecha prodejny v Klatovech z fólie Fatrafol 810více ve fotogalerii

Provádíme izolace všech typů plochých střech, ať už se jedná o rodinný domek, bytový dům nebo halu. Jak na novostavby tak rekonstrukce dodáme střechu včetně tepelné izolace nebo i bez ní. Naším nejpoužívanějším materiálem pro ploché střechy jsou PVC fólie, jako alternativu je možné zvolit asfaltové pásy. Pomůžeme Vám i s izolací pro zelené střechy a jako novinku nabízíme i použití speciální fotovoltaické fólie FatraSol, která ze střechy udělá solární elektrárnu.

Nejčastěji používáme fólii Fatrafol 810, se kterou máme dlouhodobě dobré zkušenosti. Střecha z PVC fólie má několik zásadních výhod: nemusí se nijak udržovat, má dlouhou životnost, všechny spoje jsou naprosto vodotěsné, je vhodná pro použití v tepelně izolačním souvrství s polystyrenem, lze ji kotvit i zatížit, umožňuje čisté opracování všech detailů a není náchylná na protržení při běžném provozu.

Její skvělé vlastnosti ji předurčují pro opravdu široké a univerzální použití. Je lehká, pevná a dobře vypadá. Hodí se i na opravu problematických střech, které po mnoha opravách asfaltem už nemají jasný sklon a tvoří louže. Této fólii totiž dlouhodobé vystavení vodě nijak neuškodí.

Ilustrace: nové střechy čtyř bytových domu v Plzni. Použitý materiál: PVC fólie Fatrafol 808, zatepleno polystyrenovými deskami, přitíženo kamenivem, atikové plechy z titanzinku. Dále jsme zde zhotovili izolace balkónů a teras.
Zateplené střechy bytových domů v Plzni přitížené kačírkemvíce

Často se používá v kombinaci s polystyrenovými deskami při zateplování budov, ať už novostaveb, nebo při rekonstrukcích. U starších panelových domů se takové souvrství kotví do střešních panelů, u novostaveb se většinou raději volí upevnění přitížením. V takovém případě je souvrství polystyrenu a PVC fólie doplněno vrsvou oblázkového kameniva (kačírku), nebo u zelené střechy dostatečnou zátěž poskytuje substrát a rostliny.

Asfaltové pásy Elastek doporučujeme tam, kde se nepoužije PVC fólie. Díky celoplošnému natavování na podklad ho není třeba kotvit nebo zatěžkávat. Jeho vrchní stranu tvoří posyp z břidlice, díky kterému je pás také bezúdržbový. Zvlášť mezi asfaltovými pásy z různých produktových řad nebo od různých výrobců jsou časté velké rozdíly v kvalitě a vhodnosti použití pásu na dlouhodobou hydroizolaci střechy. Některé materiály se zkrátka nehodí ani na garáž, nenechte se proto zlákat zdánlivě výhodnou cenou. Nechte si raději poradit kvalitní materiál od odborníka, ušetříte peníze i starosti, když se střecha nebude muset brzy předělávat.

Při realizacích zelených střech Vám rádi zhotovíme celé izolační souvrství včetně zateplení, nicméně pro dodání substrátu a samotných rostlin je vhodné sjednat si specializovanou zahradnickou firmu.

Šikmé střechy

Ilustrace: rekonsktrukce šikmé střechy z pálené bobrovky Tondach, kladené korunovým krytím. Zajímavým prvkem bobrovkových střech jsou volská oka, s mnoha jinými krytinami totiž tohoto typického tvaru nelze běžně dosáhnout.
Střecha s volskými oky z pálené bobrovky Tondachdalší reference

Pracujeme prakticky se všemi krytinami, jichž dnes výrobci nabízí opravdu širokou škálu druhů a tvarů. Díky vývoji výrobních technologií bylo u téměř všech materiálů dosaženo velmi podobné životnosti a dříve jeden z hlavních parametrů tak ustupuje do pozadí. Při rozhodování je nyní nejdůležitější vzhled - nebojte se vybrat si krytinu tak, aby k budově sedla a líbla se Vám. I cena je samozřejmě důležitá a přestože často různé krytiny vychází cenově velmi podobně, rozdíly tu jsou a pokud váháte, nechte si zpracovat nabídku na oba druhy.

Nejoblíbenější jsou v naší oblasti pálené krytiny Tondach, časté je použití tvarů Falcovka 11, Bobrovka, nebo Stodo 12, na výběr jsou ale i další. Pálené tašky do své nabídky zařadil i Bramac. Režné pálené tašky rozhodně nejsou dlouholetou tradicí bezdůvodně. Staletími ověřená kvalita a široká dostupnost spolu zkrátka tvoří velmi silný argument pro volbu této krytiny. Zároveň však není v žádném ohledu zastaralá, o čemž svědčí velká nabídka tvarů, barevných úprav povrchu engobou nebo glazurami a také široký sortiment všech doplňků. Můžete tak mít střechu splňující všechny moderní požadavky se vzhledem podle Vašeho výběru.

Ilustrace: členitá střecha bytového domu v Plzni, Arbesově ulici, z betonové krytiny Bramac Alpská Taška, včetně izolace ploché části z asfaltových pásů.
Členitá střecha bytového domu z krytiny Bramacdalší reference

Betonové tašky u nás zastupují dva hlavní výrobci: Bramac a KM Beta. Nejčastější je užití jejich velkoformátových betonových tašek, které vynikají svou pevností, mrazuvzdorností a jednoduchou pokládkou. Oba výrobci ke svému systému nabízejí množství doplňků a celkově jsou si podobné. KM Beta nabízí tři tvary tašek a jejich různá barevná provedení. Sortiment Bramacu je bohatší na neobvyklé tvary.

Asfaltový šindel je krytina přibíjená na celoplošné bednění. Oblíbený je pro svůj jedinečný vzhled, kterého výrobci dosahují díky velkému množství různobarevných břidličných posypů, navíc se často jejich barva po šířce pásu mění a vytváří tak zajímavé vzory. Pro svoji nízkou hmotnost je jeho užití výhodné na subtilních konstrukcích krovu. Doporučujeme vyzkoušené kvalitní šindele od finského výrobce Katepal, z dalších pak Isola nebo Iko. Podobně jako u asfaltových pásů je třeba dávat pozor na kvalitu šindele, některé z levných značek mají totiž výrazně kratší životnost.

Moderní krytinou, která stojí za pozornost, jsou velkoformátové ocelové plechy Lindab. Jejich předností je velmi nízká hmotnost, velký výběr barev a rychlost montáže. Na rozdíl od asfaltového šindele nepotřebují celoplošné bednění, ale jen běžné laťování. Plechy dodává výrobce v délkách upravených na míru (od půl do šesti metrů), což pomáhá šetřit materiál. Související doplňky a okapy jsou dodávány společně, díky tomu má výsledná střecha jednotný vzhled i odstín.

Ilustrace: rekonstrukce střechy za použití asfaltového šindele Iko
Použití asfaltového šindele Iko při rekonstrukcidalší reference

Historické objekty si nepochybně zaslouží správnou krytinu, protože střecha má na celkový vzhled stavby zásadní vliv. Dřevěný šindel, pálené prejzy kladené do malty, nebo přírodní břidlice, to vše jsou krytiny které mají jedinečný vzhled. Nabízíme montáž těchto krytin jako jedna z mála firem, oproti běžným krytinám je totiž jejich provedení náročné a každá z nich vyžaduje zvlášťní zacházení. Kromě náročné montáže jsou bohužel i nákladné. K dostání jsou sice často pěkné plastové imitace dřevěného šindele a přírodní břidlice, pravé dřevo nebo kámen ale nenahradí. Tyto historické krytiny jsou zkrátka jen pro ty, kteří je dokáží ocenit.

Hmotnost různých krytin se může i mnohonásobně lišit a je proto třeba mít dostatečně únosný krov. Například pro velkoformátové plechové krytiny lze použít velmi subtilní konstrukci krovu, není pak ale možné vyměnit krytinu za těžkou pálenou nebo betonovou. Montáž krovů provádíme jen výjimečně, pro nový krov nebo rozsáhlé opravy starého si raději sjednejte specializovanou tesařskou firmu. Při rekonstrukcích střech Vám ale pomůžeme se zhodnocením stávajícího stavu a únosnosti krovu a můžeme zajistit opravy menšího rozsahu nebo doporučit jiný postup.

Naše práce se řídí podle technologie stanovené výrobcem dané krytiny. Součástí dodávky jsou i všechny navazující klempířské prvky, tedy okapy a také množsví různých typů oplechování - komína, úžlabí, vikýřů, sousedících zdí a podobně. Samozřejmě provádíme i volitelné zateplení a problémem nejsou ani další prvky střech jako střešní okna, stoupací lávky ke komínům nebo vylezáky.

Izolace spodní stavby

Ilustrace: izolace z fólie Fatrafol 803 chráněná textilií. Připraveno pro zdění nosných zdí a schodiště.
Zakrytá izolace z fólie připravená pod nosné zdi další ukázky

Spodní izolace se vždy vyplatí provádět pečlivě a z kvalitních materiálů. Jakmile se totiž zabetonují či zasypají, je jejich účinná oprava neskutečně pracná a nákladná, mnohdy zcela nemožná. Protože jejich poškození nelze v pozdějších fázích stavby jednoduše opravit, je naprosto zásadní zacházet s izolací velmi opatrně až do doby, než bude bezpečně přikrytá betonem.

Základní materiály jsou dva: PVC fólie a asfaltové pásy. Doporučujeme fólii Fatrafol 803, která kromě běžné prosakující vody výborně odolává i vodě tlakové a funguje také jako protiradonová bariéra. Na běžné stavby je vhodné používat tloušťku 1,5 mm, protože je méně náchylná na poškození než fólie slabší. Bezpečnější také je rozdělit práce nadvakrát, kdy v první fázi se provede izolace na základové desce jen v úzkých pásech tam, kde budou nosné zdi. Izolace ploch místností se pak provede až před betonáží podlah. Hrozí tak menší nebezpečí, že se izolace někde poškodí během ostatních stavebních prací, než když se izoluje celá deska najednou.

Ilustrace: izolace proti vlhkosti Stafol 914 použitá při rekonstrukci skladové haly. Textilie slouží jako ochrana proti poškození.
Použití fólie Stafol na izolaci proti zemní vlhkosti fotogalerie

V případě velkých ploch hal, které jsou často nad okolním terénem, stačí většinou izolace proti vlkhosti. Vhodný je Stafol 914, který je levnější než plnohodnotná izolace proti vodě, proti vlhkosti ale chrání spolehlivě.

Asfaltové pásy jsou tradičním materiálem pro spodní stavby. Vhodné jsou pásy Elastek nebo Elastobit. Práce s nimi je náročnější a často vycházejí dražší než PVC fólie, jsou ale o něco méně náchylné na poškození. Problémem, se kterým se mnohde setkáváme, je použití nekvalitních pásů a jejich neodborné zpracování. Výrobci nabízí mnoho druhů pásů, jejich kvalita se ale liší ještě více než ceny. Zdánlivě výhodná nabídka může být zmetek, naprosto nevhodný na takto důležitou část stavby. Tato izolace musí zůstat funkční po celou dobu životnosti stavby, trvejte proto vždy na použití kvalitních materiálů a jejich odborném zpracování!

Další kontrukce

Popisy dalších konstrukcí a prací připravujeme.